Lampy witrażowe – Ich niezwykłe piękno i historia

Od ponad 100 lat lampy witrażowe olśniewają jako ikony sztuki dekoracyjnej. Znane z ręcznie wykonanego rzemiosła i znane z pięknych witraży inspirowanych między innymi florą i fauną lampy witrażowe pozostaje stałym elementem zarówno w muzeach, jak i salonach. Ze względu na dominujący wpływ firmy Louis Comfort Tiffany na styl, termin „lampa Tiffany” lub „lampa w stylu Tiffany” był często używany w odniesieniu do witrażowych lamp ołowiowych, nawet tych, które nie zostały wyprodukowane przez firmę Louis Comfort Tiffany.

Historia powstania słynnych lamp witrażowych Tiffany’ego

Tiffany Glass and Decorating Company została założona w 1885 roku przez Louis’a Comfort Tiffany. Firma rozwijała się poprzez tworzenie nowych metod wyrobu lamp witrażowych. Z myślą o szkle starożytnego Rzymu starano się tworzyć kolorowe elementy bez użycia farby lub emalii. Dzięki tym innowacyjnym eksperymentom powstały dwie nowe techniki: szkła favrile oraz technika folii miedzianej (copper foil technique). Podczas Światowych Targów w Chicago w 1893 r. zadebiutowała pierwsza lampa witrażowa Tiffany’ego wykonana ze szkła favrile. Przyjmuje się, że wyprodukowano ją w tym samym roku.

Każdą lampę witrażową wykonano ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników, bez produkcji masowej ani maszynowej. W 1902 r. Tiffany Glass and Decorating Company przekształciło się w Tiffany Studio. W tym momencie firma była niezwykle popularna i znana przede wszystkim ze swoich witraży. Wykonywał je ręcznie zespół ponad 300 rzemieślników. Chociaż od ponad wieku powszechnie wierzono, że Tiffany zaprojektował te dzieła, w 2007 profesor Rutgers Martin Eidelberg udowodnił, że artystka Clara Driscoll była główną projektantką i mózgiem pięknych projektów.

Typowy wygląd lamp witrażowych

Ikona stylu secesyjnego, typowa lampa witrażowa składa się ze stojaka z brązu zwieńczonego witrażowym kloszem. Każdy z abażurów, zarówno ołowiowych, jak i wykonanych techniką folii miedzianej (copper foil technique), cechuje zarówno skrupulatna dbałość o szczegóły, jak i zainteresowanie przyrodą. Przy tworzeniu skomplikowanych wzorów i motywów inspirowano się florą i fauną. W szczególności stokrotki i ważki stały się popularnymi inspiracjami. Podobnie jak wzory, które je zdobią, sylwetki lamp często oddają hołd światu natury. Wiele popularnych opraw lamp witrażowych Tiffany ma kształt drzewa. Podstawa, stojak i cień działają odpowiednio jako korzenie, pień i liście. Podobnie wiele z tych witrażowych kloszy ma nieregularne kształty. Często odzwierciedlają płatki kwiatów, skrzydła motyla i inne formy występujące w naturze.

Lampy witrażowe – znane kolekcje

Podczas gdy lampy witrażowe w stylu Tiffany przestały być modne (a nawet zaprzestały produkcji) do 1913 r., W latach pięćdziesiątych nastąpił odrodzenie. Od tego czasu stały się przedmiotem kolekcjonerskim. Pojawiają się w prywatnych kolekcjach, domach aukcyjnych, muzeach dzieł sztuki czy w sklepach z antykami. Wartość lamp Tiffany może wynosić od 4000 do ponad 1 miliona USD. Najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za lampę Tiffany, wynosi 2,8 miliona dolarów na aukcji Christie w 1997 roku.

Gdzie kupić lamy witrażowe.? Czy sklep z antykami jest dobrym miejscem na zakup? Zdecydowanie Tak. Ale prawdziwe kolekcje możemy zobaczyć tylko w muzeum.

Lista jednych najbardziej znanych muzeów, gdzie można obejrzeć kolekcje lamp witrażowych:

  • New York Historical Society, Central Park West przy West 77th Street – 132 lampy z kolekcji dr. Egona Neustadta z Tiffany Glass.
  • Queens Museum of Art, Flushing Meadows Corona Park, Queens – pozostałość kolekcji Neustadta, która trafiła do muzeum po jego śmierci.
  • Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, Wirginia – 14 lamp na wystawie w galeriach Lewis Decorative Arts. Dodatkowo z czterema lampami w kolekcji muzeum, ale nie na wystawie