Stara porcelana – pomysł na wnętrze

Porcelana – wszechstronne tworzywo

Porcelana jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który znalazł swoje miejsce zarówno w użytkowej jak i dekoracyjnej części naszych domostw. Jej właściwości dają olbrzymie możliwości dopasowania się do ciągle zmieniających się kanonów. Jako doskonały nośnik porcelana jest więc zdecydowanie dobrym wyborem jeżeli chodzi o dodatki do wymarzonego wnętrza. Wybierać możemy z setek różnych dostępnych stylów, od nowoczesnego desginu aż po antyki porcelanowe.

Antyki z porcelany

Stara porcelana jest niezwykle ceniona przez dekoratorów. Pozwala ona tchnąć we wnętrze ducha przeszłości. Takie antyki porcelanowe jak ozdobne talerze, patery, dzbanuszki będą fantastycznym dodatkiem do kuchni czy salonu, a serwisy obiadowe zachwycą każdego kogo postanowicie zaprosić na obiad czy herbatę. Mnogość motywów pojawiających się na porcelanowych starociach może przyprawić lekkiego bólu głowy. Gdy już się z niego otrząśniemy, możemy wybrać styl, który najbardziej pasuje nam i który oddaje charakter naszego wyrażonego wnętrza.

Zdobiony talerz przedstawiający panramę Brugii XIX w.

Stara porcelana – style Europejskie

W Europie istnieje kilka głównych ośrodków, które zajmują się produkcją porcelany dekoracyjnej. Oczywiście nie są to jedyne miejsca, które zajmują się tym kunsztem, jednakże z punktu widzenia historycznego są one najważniejsze. Jednym z tych najważniejszych ośrodków są Niemcy, którzy od już od XVIII wieku posiadali wiele manufaktur zajmujących się produkcją wyrobów z porcelany. To właśnie z Niemiec pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich stylów porcelany, czyli tak zwany wzór cebulowy. Dekoracja cebulowa opiera się na łączeniu uproszczonych motywów roślinnych, czerpie wiele z filozofii wschodnioazjatyckiej. Pomimo azjatyckich korzeni styl ten jest określany jako jeden z pierwszych typowo europejskich. Wzornictwo cebulowe, czyli Zwiebelmuster zostało stworzone przez Johana Davida Kretschmara, który był w grupie projektantów pierwszej europejskiej fabryki porcelany w Meissen. Pozostałe historyczne manufaktury znajdują się we Francji, Włoszech i Anglii.

Porcelana nada twojemu wnętrzu niepowtarzalny charakter

Na wystrój wnętrz wpływa mnogość małych detali, które jeśli zostaną dopracowane, to złożą się w piękną całość i nagrodzą nas tworząc niepowtarzalne wnętrze. Stara porcelana jest właśnie jednym z nich. Starannie dobrana, będzie cię zachwycała każdego dnia.

1 Komentarz

Dodaj komentarz